Fenilanin Eksikliği
Bebeklerde, fenilanin enzimi eksikliği sonucu ortaya çıkan ve ileri derecede zeka geriliğine neden olan fenilketonüri hastalığı, erken teşhisle önlenebiliyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, yeni doğan bebeklerde görülen “fenilketonüri” hastalığının tedavi edilebilir zeka geriliklerinin en önemli nedeni olduğunu kaydetti. “Fenilketonüri”nin kalıtsal bir metabolizma hastalığı olduğunu vurgulayan Akdağ, hastalığın erken dönemde tanımlanması ve tedavisine başlanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen “Ulusal Yenidoğan Fenilketonüri Tarama Programı” kapsamında, yeni doğan bebeklerin tarama testlerinin ücretsiz yapıldığını bildirdi. Hastalığın bebeklerde, fenilanin enzimi eksikliği sonucu ortaya çıkarak ileri derecede zeka geriliğine neden olduğunu belirten Akdağ, fenilketonüri hastalığının, erken teşhisle önlenebildiğini kaydetti. Bebeklerin doğduktan ve beslenmeye başladıktan 24-72 saat sonra topuklarından bir damla kan alınması ve incelenmesinin zorunlu olduğuna dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti:

“Tedavi edilmeyen fenilketonüri hastası bebeklerin zekalarındaki gerileme, 5 ve 6. aylardan sonra belirgin hale geliyor. Akranlarından farklı olarak, oturma, yürüme ve konuşma gibi becerileri kazanamayan fenilketonüri hastası bebekler için tedavi, erken teşhis ile mümkün oluyor. Hastalık belirtileri, bebeklerin ilk aylarında anne ve babalar tarafından fark edilmiyor. Hastalık, ailelerin dikkatini çekmeye başladığında ise tedavi için geç kalınmış oluyor. Ancak, hastalık erken teşhis edilirse, ilaç niteliğindeki özel mamalarla hastalık tedavi edilebilmektedir.” Hastalığın önlenebilmesi için sağlık personelinin sürekli olarak hizmet içi eğitimden geçirildiğini ifade eden Akdağ, hedeflerinin yenidoğan her bebeğin tarama testlerinin yapılması olduğunu belirtti. Akdağ, doğum yapılan hastaneler, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri, sağlık ocakları ve evlerde doğan bebeklerden kan alınarak tarama merkezlerinde incelendiğini, hastalık tespit edilirse, ileri tetkikler yapılarak tedaviye başlandığını ifade etti.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.