Diyet Saç Döker mi?
Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar istiyorsanız, beslenmenizde protein, çinko, B 12 vitamini, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Uzmanlar kısa sürede kilo verdiren sıkı diyetlerin saç sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, kellik riskine karşı uyarıyor Memorial Hastanesi'nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayfer Bankaoğlu, beslenmenin saç hastalıkları üzerindeki etkileriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.. * Hangi besinler saç sağlığını doğrudan etkiliyor?
Saç sağlığını korumanın yolu düzenli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Tüm sağlığımızı etkileyen dengesiz ve düzensiz beslenme, saç sağlığı üzerinde de olumsuz etkisini gösteriyor. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar istiyorsanız, beslenmenizde protein, çinko, B 12 vitamini, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Bu besinlerin eksikliği saç sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. * Saç sağlığını bozan en önemli beslenme hatası nedir?
Beslenme hataları içinde yapılan en önemli yanlışlardan biri, hızlı kilo kaybını sağlayacak düşük mineral ve vitamin içeren diyetlere yönelmek. Bireyler kilo vermek için düşük kalorili diyetlere yönelerek, bazal metabolizmanın altında besleniyor. Bu yöntem kısa sürede zayıflama sağlayabilir. Fakat sağlık üzerinde olumsuz birçok rahatsızlığın da baş göstermesine neden oluyor. Hızla dökülen, cansız, çabuk kırılan saç telleri de bu düzensiz beslenmenin bir sonucu olarak kendini gösteriyor. SİGARA SAÇI BEYAZLATIYOR * Sigara ve alkol kullanımı saç sağlığını etkiler mi?
Rutin alkol ve sigara alımı kişinin sağlıksız bir yaşam tarzını seçtiğinin de göstergesidir. Sigara ve alkol tüm sağlığı etkilediği gibi, saç sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, alkol ve sigara kullanmamak, saç sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle sigara kullananlarda saçların erken beyazladığı görülmüştür. Ayrıca, sigara saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da neden olmaktadır. * Protein ya da karbonhidrat ağırlıklı beslenme saç dökülmesine yol açabilir mi?
Karbonhidrat basit şekerlerden oluştuğu için karbonhidrat ağırlıklı beslenme genel olarak hem kilo alımına neden olur hem de sağlığı olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bu tabii ki hiç karbonhidrat almamak gerektiği anlamına gelmez. Karbonhidratı ve proteini kararında almak saç sağlığını olumlu etkiler. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin etkisi, sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. * Diyet yapmak saçların dökülmesine neden olur mu?
Evet. Yediklerimiz saç sağlığımızı çok önemli ölçüde etkiler. Vücudumuz yediklerimizle yeteri kadar beslenemiyorsa, kullandığımız şampuanlar ve bakım ürünlerinin saçlarımıza ne kadar etkisi olduğunun önemi yoktur. Çünkü saç, köklerinden ve kan yoluyla beslenir. Yani, saçlarımızı sadece yediklerimiz besler. Bu sebeple, saçlarımızın da sağlıklı kalabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmemiz gereklidir. Ağır ve bilinçsizce zayıflamak için yapılan diyet sonrasında saçlar da beslenemeyeceği için ciddi saç kayıpları oluşabilir. Diyet mutlaka doktor kontrolünde bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde tüm vücut sağlığı gibi saç sağlığımız da bozulacaktır. * Ağır diyet sonrası zarar gören saçların sağlığına kavuşması için ne yapılmalı?
Ağır diyetlerin sonrasında dökülen saçlar kalıcı hasar (iz) bırakan saç dökülmelerinin arasında sayılamaz. Ancak yine de, böyle bir durumda kişinin dermatoloğa başvurması gerekir. Hastanın saçları titiz bir çalışma sonucunda geri getirilebilir. Bu durum uzun zaman alabilir. Çünkü ağır diyet sonrası halk arasında 'kansızlık' olarak bilinen 'anemi' (demir eksikliği anemisi) görülebilir. Bütün besin ve vitaminlerin eksikliğinin yanı sıra tabloya eklenen demir eksikliği, saçın daha yoğun dökülmesine neden olur. Bu eksiklikler yerine konulduktan sonra, ki bu da zaman alan bir süreçtir, saçlar yeniden kazanılır. Ancak bu tedavinin zaman ve sabır gerektiren uzun bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.