Dar kıyafetlerde cilt ülseri tehlikesi
Dar kıyafetlerin gelecekte cilt ülserine yol açabileceği uyarısında bulunan uzmanlar uyarıyor, kan dolaşımını etkileyecek kadar dar giyinmek çok sakıncalı!
 
 Özellikle diz ve bel arasındaki bölgede çok dar şeyler giymenin toplardamar üzerindeki kan dolaşımını olumsuz etkilediği için cilt ülserine yol açabileceği ifade edildi. Bu nedenle kıyafet seçiminde estetik kaygılar kadar sağlığında da ön sağlığın ön planda tutulması gerektiği vurgulandı. Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, zayıf görünmenin özellikle kadınlar için tercih edilen bir durum olduğunu ifade ederek, kan dolaşımını etkileyecek kadar dar giyinmenin ise sakıncalı olduğunu söyledi. Özellikle belden aşağı bölgede giyilecek kıyafetlerin kan dolaşımını etkilememesi gerektiğini belirten Kolbakır, dar kıyafetler giyilse bile bunun kan dolaşımını engelleyerek, belli bir yerde blok yaratmamasına dikkat edilmesini istedi. Kolbakır, dar kıyafetlerin gelecekte cilt ülserine yol açabileceği uyarısında da bulunarak, şunları kaydetti: “Özellikle diz ve bel arasındaki bölgede çok dar şeyler giymek toplardamar üzerindeki kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bu alt seviyedeki kan dolaşımının yukarı doğru seyrini etkiler. Toplardamarlar içindeki basınç artışı toplardamar içindeki kapakların bozulmasına neden olur. Bacaklarda önce varis oluşur. Bu varisler tedavi edilmeyecek olursa cilt ülserine yol açabilir.” Prof. Dr. Kolbakır, kıyafet seçiminde estetik kaygılardan önce sağlığın ön planda tutulması gerektiğinin daha doğru olacağını da bildirdi.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.