Sonbahar ve Depresyon
Uyku bozuklukları, içe kapanma, hayattan eskisi gibi zevk alamama, iştahsızlık gibi şikayetlerle belirti veren depresyon, havaların kapalı olduğu sonbahar aylarında artış gösteriyor. Ancak depresyon kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiği için çok somut ve katı olarak sınıflandırmak mümkün değil. Genel olarak hafif ve ağır depresyon görülebildiğini söyleyen Psikiyatri Uzmanı Salman Ünlügedik bu tanımları şöyle yapıyor; İKİ TİP DEPRESYON VAR
Hafif depresyon: kişinin ikili ve sosyal ilişkilerinde bir durgunluk, konsantrasyon bozukluğu, konuşma isteksizliği, günlük işlerin, ilişkilerin verimliliğinde bir azalma, yüzde hafif depresif bir görünümüm olması, uyku düzensizliği, iştahsızlık halleri, keyifsizlik, tahammülsüzlük, mutsuzluk ifadelerinin kişi tarafından daha çok telaffuz edilmesi gibi şikayetlerle kendisini gösterebilir.
Ağır depresyonda ise kişinin uyku düzeni belirgin ölçüde bozulmuştur, uyku bölünmeleri olur, kişi erken uyanır, iştahsızlık hat safhadadır. Depresif iştahsızlığa bağlı olarak kişi 1 ay içinde 3-4 kilo verebilir. Cinsel istekte azalma meydana gelir. Uyaranlara yanıt vermede çok yavaştır, hareket kabiliyeti bozulmuştur, kişide halsizlik, yorgunluk çok fazla gözlenir.  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.