Sigara ve Grip
xSigara içenler, içmeyenlere göre daha sık ve daha ağır soğuk algınlığına yakalanıyor. Askerlerde yapılan bir çalışmada, sigara içenlerde, üst solunum yolu enfeksiyon riski 1,5 kat daha yüksek bulunmuş. Sigara ve solunumsal viral enfeksiyon riskinin araştırıldığı bir çalışmada, sigaranın, riski yaklaşık 2 kat arttırdığı gösterilmiş.

PASİF İÇİCİLER DE OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Kadın sağlığı araştırmasında ise soğuk algınlığının incelendiği bir çalışmada hem aktif, hem pasif sigara içiciliği durumunda, soğuk algınlığı sıklığı ve süresinde artış gözlenmiş. Doç. Dr. Celal Karlıkaya da gripten korunmada en kolay ve etkili yolun, sigara ve tütün dumanından uzak durmak olduğunu belirterek ''Sigara içenler daha sık öksürdüğünden ve balgam çıkardığından, başkalarına enfeksiyon bulaştırma riskleri de daha fazladır'' diyor.  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.