Mentol ve Zararları

Acıbadem Bursa Hastanesi KBB Hastalıkları Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Levent Erişen, öğretmenlerde ses kısıklığı, ses tellerinde ödem, nodül ve polip gibi hastalıklara sıkça rastlandığını söyledi.


Hastalıkların önüne geçmek için ilk adım olarak sigaranın bırakılması ve sigara içilen yerlerde bulunmaktan da kaçınılması gerektiğini belirten Erişen şu önerilerde bulundu:


* Sık sık boğaz temizleme alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli; bunun yerine birkaç yudum su içilmeli.


* Ses tellerinde kurumaya yol açabilen mentollü nefes açıcı, şeker ve pastillerden; kurumayla birlikte ses tellerinde salgı artışına da neden olan kafeinli, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.