Yaşıt İstismarı ve Sonuçları
9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Taner Güvenir, okullarda öğrenciler arasında yaşanan akran istismarının ciddi ruhsal sorunlara yol açabildiğini söyledi.

MAT-FKB Özel Gelişim Okulları tarafından öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik 2 ayrı oturum halinde düzenlenen "Okulda Akran İstismarı" konulu panel, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yapıldı. Panelde konuşan 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Taner Güvenir, akran istismarının yeni bir sorun olmadığını, dünyanın her ülkesinde karşılaşıldığını belirtti. Güvenir, okulda akran istismarının, öğrenciler arasında genellikle bir güç dengesizliği zemininde gelişen, tekrarlayıcı tarzda, isim takma, alay etme, küçük düşürme, tehdit etme, dışlama ve fiziksel zarar verme gibi çok çeşitli olumsuz davranışları kapsayan bir istismar türü olduğunu kaydetti.
Akran istismarına uğrayan çocuğun çoğunlukla ruhsal, akademik ve sosyal alanlarda sorunlar yaşadığını vurgulayan Yard. Doç. Dr. Taner Güvenir, "Akranlarını istismar eden çocuklar ise, eğer uygun müdahale edilmezse ileride davranım sorunları ve suça eğim göstermektedir. Uzun yıllardır gelişmiş ülkelerin eğitim sistemi içinde akran istismarıyla mücadeleye yer verilmektedir. Ne yazık ki, bu sorun ülkemizde henüz tam olarak tanımlanabilmiş dahi değildir" dedi.
Güvenir, öğrenciler arasındaki akran istismarının anaokulu ve ilkokulda çok yaygın iken, ortaokul ve lisede azaldığını ifade etti. Her okulun kendine özgü kültürü olması sebebiyle değişik akran istismarlarının ortaya çıktığına işaret eden Taner Güvenir, "Bazı yerlerde bir çocuk cep telefonunun markası bir alt model olduğu için istismara uğrarken, başka bir farklı bölgede küçük bir etnik gruba üye olduğu için ciddi istismara uğrayabiliyor. Bu o çocuğun ruhsal hayatını ciddi bir şekilde etkileyebiliyor. Akran istismarı giderek artıyor mu? Bu bilinmiyor. Bu sorun büyükşehir sorunu değil. En küçük köyden, en büyük kente kadar değişik koşullarda olabiliyor" diye konuştu.
Yard. Doç. Dr. Güvenir, akran istismarıyla ruhsal sorunlar yaşayan hem mağdur, hem de istismar yapan çocuk ya da gençlerin kliniklere daha fazla başvurmaya başladığının altını çizdi. Güvenir, "Bir çocuk kekemeyse ve akran istismarına maruz kalıyorsa kekemeliği daha da artıyor. Daha başka uyku sorunları, depresyon, gece işemeleri, okul fobisi, intihar ve intihar girişimi olabiliyor. Bir çocuğun ya da bir gencin ruhsal hayatında önemli olan bu sorunlara önlemler alınmazsa, kalıcı izler bırakıyor. Akran istismarının yol açtığı akademik sorunlarda ise, ders başarısında düşme, konsantrasyon bozukluğu görülebiliyor. Sosyal anlamda kişinin kendini algılayış biçiminde ciddi yaralanmalara sebep oluyor. İstismar sonucunda kendi benlik algısına ters düşüp, kendine güveni azalıyor, buna bağlı olarak utangaçlık, içine kapanıklık, depresyon görülmeye başlanıyor" şeklinde konuştu.
Erkeklerin kızlardan daha fazla istismar ettiğini açıklayan Taner Güvenir, daha çok hemcinslerini istismar eden kızların ise dedikodu yayma, söylenti çıkarma gibi yolları tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.