Bebek Bisküvileri Güvenilir mi?
Kansere yol açtığından şüphelenilen bebe bisküvileri temiz çıktı. Sağlık Bakanlığı, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nde incelemeye aldığı, içinde kanserojen madde bulunmasından şüphelenilen 4 adet bebe bisküvisi örneğinin temiz çıktığını açıkladı. Açıklamada, İsveçli bilim adamları tarafından 2002 Nisan ayında kızartılmış ve fırınlanmış gıdalarda kanserojenik madde "akrilamid" oranının tehlikeli düzeylere ulaşabildiğinin ortaya konmasıyla tüm dünyada bebe bisküvileri, cips, patates kızartması, kurabiye gibi nişastalı ürünler üzerinde bir şüphe oluştuğu, bunun üzerine incelenen bebe bisküvilerininde belirlenen oranların normal olduğu bildirildi.

 

Fason üretimlerde oran yüksek

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de üretilmekte olan çeşitli bebe bisküvilerinin İsveç'teki laboratuvar ile birlikte kontrollü olarak incelendiği belirtilerek, "Yapılan çalışmalarda kilogramında 21-220 arasında değişmek üzere, ortalama 120 mikrogram 'akrilamid' bulunmuştur. Ancak incelenen örneklerden sadece fason üretim olan 2 tanesinde 470 ve 810 gibi, bu değerlerin dışına çıkan sonuçlar bulunmuştur. Bu değerler bile İsveç'te yapılan çalışmadaki bildirilmiş değerlerin üzerinde değildir" denildi. Bu sonuçlar ışığında, Türkiye'de alınan sonuçların, yurt dışındaki benzer örneklerine göre daha yüksek olmadığı vurgulandı.

Not: 2005 yılındaki bir araştırmadan alınmıştır.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.