İyot Yetersizliği ve Sonuçları?
İyot yetersizliği, hastalıkları tetikliyor, insan gelişimini olumsuz etkiliyor. Sorunun çözümü için, "iyotlu tuz" kullanımının yaygınlaşması gerekiyor.
Dünyada yaklaşık 2 buçuk milyar insan, iyot yetersizliğinden kaynaklanan sorunların riskini taşıyor. Uzmanlar, iyot eksikliğinin; zeka geriliklerine, beyin hasarlarına, öğrenme güçlüklerine, gebe kadınlarda düşüklere ve bebek ölümlerine neden olduğunu ifade ediyor. Türkiye'de, 1994'ten beri Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliğiyle "İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı" yürütülüyor. Şu anda halkımızın yüzde 70'i iyotlu tuz kullanıyor. Ancak gerçek anlamda başarıya ulaşılabilmesi için en az yüzde 90'ının iyotlu tuz kullanıyor olması gerekiyor. İyot yetersizliği gözlenen toplumlardaki zeka düzeyi, bu sorunu yaşamayan ülkelere göre % 15 daha geri.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.