Tansiyon Yüksekliği ve Körlük
Yetişkinlerin yüzde 20'sini etkileyen yüksek tansiyon sadece kalp, beyin ve böbrekleri değil gözleri de etkiliyor. Körlüğe yol açan bu etkilerin oluşmaması için erken tanı ve tedavi gerekiyor. Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, yüksek tansiyonun ölümlere yol açan nedenler arasında dördüncü sırada yer aldığı, en çok etkilediği organlardan birinin de göz olduğuna dikkat çekti. Retinadaki damar tıkanıklığının en önemli nedenleri arasında sayılan yüksek tansiyonun özellikle tanısında gecikildiği zaman tehlike yaratabildiğini vurgulayan Durlu, "Tıp dilinde 'hipertansif retinopati' olarak adlandırılan bu hastalığın en önemli özelliği başlangıçta bir şikayete neden olmaması" dedi.

SİNSİ İLERLİYOR


Yüksek tansiyonun gözde retina damarlarında daralma, kalınlaşma, sertleşme, kanama ve ödem (şişme) gibi değişikliklere yol açtığını bildiren Yusuf Durlu, "Kontrolsüz yüksek tansiyon da görme sinirinde ödem yaparak görme kaybına neden olmaktadır" dedi. Başlangıçta, retina damarlarındaki daralma, kalınlaşma ve sertleşmenin herhangi bir göz şikayetine yol açmadığına dikkat çeken Durlu, ancak ileri dönemlerde görme kaybı, görme kalitesinde bozulma, gözde uçuşmalar ve siyah noktaların belirmesi, eğri görme, ışık çakması gibi belirtilerin meydana geldiğini kaydetti. Durlu, "Bu belirtilerin görülmesi, aynı zamanda hastalığın ilerlediğinin bir göstergesi" dedi.

GÖZ ANJİYOSU


Yusuf Durlu, ileri dönemde, "hipertansif retinopati" (yüksek tansiyona bağlı retinada bozulma) hastalığında retina kanaması, şişlik ve damar tıkanıklığı saptanırsa o zaman göz anjiyosu çekilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Durlu, "Göz anjiyosu, zararsız toksik olmayan ve geçici olarak vücudu sarıya boyayan özel bir floressein ilacının koldaki toplardamardan verilmesiyle yapılır. İlaç verildikten 10-15 saniye sonra, göz arkasındaki ağ tabakadaki damarlar, özel bir dijital kamerayla görüntülenir ve bu bilgiler bilgisayara aktarılır" bilgisini verdi.

ARGON LAZER TEDAVİSİ


Gerekli görülen hastalara argon lazer tedavisi uygulandığını bildiren Durlu, şunları kaydetti: "Bu tedavide hastalığın durdurulması amaçlanıyor. Argon lazer gereken hastalarda göz, damlayla uyuşturulur, hasta uygulama sırasında herhangi bir ağrı sızı duymaz. Argon lazer tedavisi yapılan hastaların hastanede yatmasına gerek yoktur, tedavi poliklinikte yapılarak hasta evine gönderilir. Argon lazer tedavisinden sonra sarı noktadaki ödem azalmışsa görme kalitesi iyileşebilir. Şeker hastalığına bağlı ağ tabaka hastalığında olduğu gibi, retinopatiye yol açan yüksek tansiyonun kontrol altına alınması, yapılması planlanan göz tedavisini de kolaylaştırır" diye konuştu.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.