Teknoloji ve İnsanlık
Psikiyatrist Sabri Yurdakul, teknolojinin insanları birbirinden uzaklaştırdığını söyledi. Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde, Yarıkkaya Rotary Kulübü'nün düzenlediği gençlik panelinde konuşan psikiyatrist Sabri Yurdakul, insanların küreselleşmeye karşı yerel kültürü koruması gerektiğini belirterek, teknolojinin yerinde kullanmaması sonucu insanların sosyallikten uzaklaştığını ifade etti. Yurdakul, "Teknoloji, insanları birbirine yabancılaştırıyor. İnsanlar iyi günlerine de kötü günlerine de ortak olamıyor. Eskiden insanların birbirlerine sosyal destekleri vardı. Şimdi çocuk okuldan, anne ve baba da işten geliyor, akşam evde oturup yemek yiyip televizyona bakıyorlar. Bizleri televizyondaki karakterler esir alıyor. Onlarla oturup, onlarla kalkıyoruz. Kimse yanı başındaki kişiyi göremiyor. Bizler toplumun birer parçaları olarak kendimizi yeterli görüyoruz. Ama bu durum nasıl aşılabilir. Televizyona her şeyden önce zaman ayırmaktan vazgeçmeli, yanı başımızdaki ailemize, komşumuza zaman ayırabilmeli, yerel kültüre yabancılaşmamalıyız. Küreselleşmenin dezavantajı, yerel kültürü olumsuz etkilemesidir. Küreselleşme ile insanların tavrı, giyimi, davranışları birbirinin aynı oluyor. Kendi kültürümüzü unuttuk. 'Fast food' kültürü, yeme alışkanlığımızı olumsuz etkiledi" diye konuştu.
Konferansta, Bedi Aydın "Gençlik ve Gelecek", Yrd. Doç. Dr. Mustafa Oral, "Elektronik Çılgın Bir Dünya Gerçekleri" başlıklarında gençlere bilgiler verdi. Panel, interaktif sunum ve Erhan Sertoğlu'nun değerlendirmesi ile sona erdi.

 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.