Horlama Tedavisi
Radyofrekans dalgalarıyla yapılan horlama tedavisinde yüzde 80 başarı elde edildiği bildirildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve baş-boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsmail Külahlı, radyoferekans dalgalarıyla tedavinin, horlamaya sarkık ve ince yapılı yumuşak damağın neden olduğu durumlarda uygulanabildiğini belirtti. Prof. Dr. İsmail Külahlı, "Radyofrekans enerjisi ile hedef dokuda ısı oluşturarak hacim küçülmesi sağlanan cerrahi bir yöntemdir. Çok düşük düzeyde radyofrekans enerjisi kullanılır. Uygulaması basit olan bu yöntemde, bazen 2-3 seans gerekmektedir. Radyofrekans işlemlerinin çoğu lokal anestezi altında ve ayakta yapılabilir. Uygulandığı bölgeye göre birkaç dakika içinde yapılabilir ve aynı saat içinde hasta evine gidebilir." diye konuştu.

Ve Öneriler

Prof. Dr. Külahlı, kilo fazlası olup zayıflayan hastaların yüzde 80'inde horlamanın önemli derecede azaldığı veya tamamen ortadan kalktığını belirten Külahlı, şu önerilerde bulundu: -Kilo vermek, güçlü bir kas yapısına sahip olmak için egzersiz programı uygulayın ve düzenli bir hayat sürün.
-Uyumadan önce, uyku ilaçları, sakinleştirici ve alerji ilaçlarından kaçının
 -Alkollü içeceklerden uzak durun.
-Uyumadan 3 saat önce yemek yemeyi bırakın.
-Aşırı yorulmaktan kaçının.
-Sırt üstü yatmaktansa, yan yatmayı tercih edin.
-Pijamanızın sırt kısmına küçük birşey dikerseniz sırt üstü yatmanızı engelleyebilirsiniz.
-Yatağınızın baş kısmını ayak kısmından 15-20 santimetre kadar yukarıya kaldırın.
Prof. Külahlı, her uyku pozisyonunda horlayan ağır hastalar için bu önerilerin yeterli olmayacağını belirtti.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.