Güzel Görünümlü Dişler İçin
Niçin bazı insanlar rahatça gülümserken, diğerleri dişlerini kapatma arzusu içindedir hiç düşündünüz mü?

1) Dişlerinize biraz daha zaman ayırın.

Ortalama diş fırçalama süresinizi 2-3 dakikaya çıkarmaya çalışın. Yapılan araştırmalar 2 dakikadan kısa süren fırçalamanın sadece ağızda tat değişikliği yapıp gerçek bir fırçalama olmadığını göstermiştir.

2) Diş ipi kullanma alışkanlığı kazanın.

Günde bir kere diş ipi kullanmak, en sık rastlanan çürük tipi olan dişler arası çürüklerden korunmanızı sağlar.

3) Bazı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Şeker, cips, kraker, fıstık ezmesi gibi gıdalar hem dişlerinize sıkıca tutunur, hem de çürüğe sebep olan bakterileri hızla üreterek dişlerinizin çürümesini kolaylaştırır.

4) Dişlerinizi sert fırçalamayın.

Her üç kişiden ikisi yanlış ve sert fırçalama nedeniyle dişlerine zarar vermektedir. Bu zarar, dişlerde hafif bir hassasiyet olabileceği gibi, dişeti çekilmeleri, dişlerde minik girintiler açılması ya da tüm diş yüzeyinin bozulması gibi sonuçlar doğurabilir.

5) Kahve ve sigara tüketiminizi minimuma indirin.

Sigara bilinen zararlarının yanında, diş etlerinizin sağlıklı olmasını- görünmesini önler, dişlerinizi lekeler, ağız içi kanselere davetiye çıkarır ve nefesinizin kötü kokmasına sebep olur.
Kahve ise gülümsemenizin en önemli düşmanlarından biridir, dişlerde lekelenmelere sebep olur. Özellikle kahveyi çok sıcak içenlerde diş minelerinde minik çatlamalar oluşturarak lekelerin dişlerin içine yerleşmesine neden olur. Şekerli içenlerde ise çürüklerin başlaması kolaylaşır.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.