Astım Tedavisi
Tedavide kullanılan ilaçlar iki grupda incelenmekte. Astım belirti ve bulgularını gideren rahatlatıcı ilaçlar, astım nöbetinin tekrar gelmesini önleyen koruyucu ilaçlar. Astım belirti ve bulgularını gideren rahatlatıcı ilaçlarlara örnek olarak Bricanyl ve Ventolin'i verebiliriz...
Bu ilaçlar hava yollarının çeperini saran ve nöbet sırasında kasılan bronşları daraltan kasları gevşeterek hava yollarını genişletirler. Bu etki ile öksürük ve hırıltı gibi belirtileri iyileştirirler. Bu ilaçların hap ve şurup şekillerinin yanında nefes yolu ile alınan halk arasında "fısfıs" diye bilinen sprey-kuru toz şekilleri vardır. İlaçların nefes yolu ile alınan şekilleri daha çok tercih edilir. Nefes yolu ile alınan ilaçların, 15 dakika içinde etkisi gözlenir ve 4 ila 6 saat kadar bu etki devam eder. Çabucak etkisinin ortaya çıkması nedeniyle astım nöbeti esnasında ilk kullanılacak ilaçlar bu grup ilaçlardır. Bu ilaçların aşırı dozda kullanılması durumunda, ellerde titreme, kalpte çarpıntı, aşırı hareketlilik gibi yan etkiler gözlenebilir. Bu ilaçları aşağıda belirtilen durumlarda kullanmak gerekir: • Peş peşe öksürük • Gece uyku düzenini bozan, uykudan uyandıran öksürükler • Göğsünde hırıltı duyulması • Hastanın bilinen erken nöbet işaretlerinin varlığı • Gribal enfeksiyon tablosunda • PEF değerinde düşmenin olması Bir günde 6 kereden fazla kullanmak veya 4 saatten önce tekrarlamak gerekirse mutlaka doktorunuzla konuşunuz.
Bu ilaçların sürekli kullanılmasına gerek yoktur. Hastanın şikâyetlerinin kaybolması (örn: öksürüğünün geçmesi) durumunda ilaç kullanımı bırakılır. Şikâyetler tekrar ederse ilacı kullanmaya yeniden başlanır. Astım nöbetinin tekrar gelmesin önleyen koruyucu ilaçlar ise şunlar: • Ketotifen • Kromolin sodyum • Nedokromil sodyum • Nefes yolu ile alınan steroidler (Örnek:Pulmicort) Bu ilaçlar koruyucu ilaçlardır. Gelmesi muhtemel nöbetlerin oluşmasını önler. Bu ilaçlar sorunsuz, şikâyetlerin olmadığı dönemlerde kullanılmalıdır. Hasta olduğu dönemde kullanmak, hastalığı iyileşince ilacı bırakmak şeklindeki uygulama yanlıştır. Beklenen astım nöbetini önleme etkisinin elde edilebilmesi için sorunsuz günlerde bu ilaçları düzenli kullanmak gerekir. Nefes yolu ile alınan steroidler, koruyucu ilaçlar içinde en etkilisidir. Bronşlardaki iltihabı kurutur, koyu yapışkan balgam oluşumunu engeller, bronşların aşırı duyarlılığını azaltır. Nefes yolu ile doğrudan akciğerlere uygulandığı ve kan yolu ile vücuda yayılmadığı için doktorunuzun tavsiye ettiği dozda yan etki görülmez. Ağızda kötü bir tat bırakabilir. Bu ilaçları kullandıktan sonra ağız içini su ile çalkalamak önerilir.  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.