Astımı Şiddetlendirenler
Astımın çok eski zamanlardan beri bilinen bir hastalık olmasına karşın tanı konulduğunda astım kelimesinin kullanılması hem hastalarda hem de hasta yakınlarında dermansız bir hastalıkmışcasına ciddi bir kaygıya neden olmaktadır. Bu sebeple bazı hekimler hasta ve ailede paniğe neden olmamak için astım kelimesinin yerine alerjik bronşit, spastik bronşit gibi tanımlamalar kullanmayı tercih etmektedirler. Astım ara ara bronşların daralması ile ortaya çıkan, öksürük, göğüste ıslık sesi yada hırıltı, nefes alıp vermeyi zorlaştırma gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalıkta bronşlar çevresel bazı uyaranlara karşı aşırı duyarlı gelmiştir.

Bu uyaranlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

* Allerjenler


· Evtozu, evtozu akarları (mite) · Çiçek tozları (polen), · Küf mantarı · Hayvan tüyü gibi allerjenler · Solunum yollarının fazla balgam üretmesi.


* Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları. * Egzersiz: fazla koşup oynama, hızlı merdiven çıkma. * Sigara dumanı. * Tahriş edici gazlar. * Bazı kokular (parfüm, deodorant, boya, deterjan, çamaşır suyu kokuları gibi) * Hava kirliliği. ( astım belirtilerinin kötüleşmesine yol açabilir, ancak astıma neden olduğu kanıtlanmamıştır. ) * Soğuk hava. * Hava değişimi. * Hamilelik sırasında sigara içilmesi çocuğun astım olma olasılığını arttırmaktadır.

Astımlı bu uyaranlarla karşılaşınca;

* Hava yollarını saran kaslarda kasılma kasılma, * Hava yollarının içini saran zarda şişme olur, * Hava yollarının duvarı mukus dediğimiz yapışkan bir salgı salgılar bu salgı havayollarını yer yer tıkar.  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.