Testis Kanserleri
Testis tümörleri 15 ve 35 yaş arası erkeklerde görülen en sık kanser tiplerinden biridir. Bu yaş grubundaki erkeklerde kansere bağlı ölümlerin %12’ sini oluşturur. Eğer erken teşhis edilirse, testis kanserleri tam ve etkili olarak tedavi edilebilir. Bu kanser tipi ile ilgili bazı basit bilgileri öğrenmek sizin ya da yakınlarınız için hayat kurtarıcı olabilir.

Kimler risk altında ?

Yumurtalıklardan (testisler) birisinin ya da ikisinin skrotum denen torbada ele gelmemesi durumunda, yani inmemiş testisi olan erkeklerde testis kanseri gelişme riski daha yüksektir. Bu nedenle inmemiş testisi olan ya da çocukken bu nedenle ameliyat geçirmiş kişilerin daha dikkatli olması ve herhangi bir şüpheli belirti varsa bir üroloji doktoruna başvurması gereklidir.

Belirtiler nelerdir ?

Genellikle ilk belirti testiste büyüme, şişlik, sert bir yumru ele gelmesi veya kıvamında bir sertlik oluşmasıdır. Testisteki şişlik veya büyüme tamamen ağrısız olabileceği gibi bazen kasığa, bacağa ve alt karına doğru yayılan hafif bir ağrı yapabilir.

Ne yapabilirim ?

Testis kanserlerinin erken tanınması için yapabileceğiniz en doğru şey her ay kendi kendinizi muayene etmektir. Sadece birkaç dakikanızı alacak olan bu muayene için en uygun an, banyo sırasında ya da sonrasında testisleri saran torbanın (“skrotum”) en gevşek olduğu zamandır. Her testisinizi iki elinizin baş ve işaret parmakları arasına alıp tüm yüzeyini hissedecek şekilde yuvarlamalısınız. Bu esnada elinize gelecek herhangi bir şişlik ya da sertlik varsa hemen üroloji doktorunuza başvurmalısınız. Testislerdeki her şişlik tümör demek değildir, ama buna ancak doktorunuz karar verebilir. Muayeneniz sonunda doktorunuz sizden bazı kan ve görüntüleme tetkikleri isteyebilir.

Tedavi nasıldır ?

Tedavinin ilk basamağı sıklıkla tümör tipini belirleyecek olan ameliyattır. Bunun sonrasında tedavinizin devamı takip, ilaç tedavisi, ışın tedavisi ya da ikinci bir ameliyat ile sürdürülebilir. Erken tanınan ve uygun tedavisi yapılan testis tümörlerinde tamamen iyileşme oranı %95 in üstündedir ve bu oran diğer kanser tiplerine göre çok yüksektir.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.