Su Faydaları
Su, yaşam için vazgeçilmezdir. Yetişkinlerin vücudunun %50-65`i, çocukların vücudunun %70-75`i sudur.

 Diğer yiyecekler olmadan uzun bir süre yaşanırken, susuz ancak 3 gün yaşanabilir. Susuz yaşayamamamızın nedeni vücudumuzda suyu uzun süre tutamamamızdır. Vücudun susuz kalıp kuruması sonucu ağırlığın %20`sinin kaybedilmesi ölüme neden olur.


Su, kan akımı vasıtasıyla vücudun her yerine oksijen ve besin taşır. Terleme yoluyla vücut ısısını düzenler, idrarla gereksiz maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder, eklemlerimizin nemli kalmasını sağlar.
Normal yetişkin bir bireyin 1,5-2 litre suya ihtiyacı vardır. Susama olmasa bile günde 6-8 bardak su içmeye özen gösterilmeli. Suyu yeterince içmek kadar, suyun temiz, hijyenik ve güvenilir olmasıda oldukça önemlidir.


Su tüketimi yemek aralarında olursa daha iyi olur. Özellikle sabahları aç karnına ılık su içmek (1-2 damla /limon suyu katılabilir) güne başlamak için iyi bir alışkanlıktır.


Sıcak su içiminde ise değişik görüşler söz konusudur. Sıcak suyu herkes severek içemeyebilir, ayrıca bulantıda yapar. Bunu bitki çaylarıyla almak, daha kolay olabilir.


Böbreklerin dışarı atamayacağı kadar çok su toksik etki gösterir. Ancak, su zehirlenmesi günlük ihtiyacın çok üzerinde içildiği zaman ortaya çıkar. Bu nedenle vücudu zorlayacak derecede, aşırı su tüketilmemelidir.

SUYUN FAYDALARI
Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.