Soya Fasülyesi
Asrın harika bitkisi olarak da kabul edilen soya fasulyesi, insan ve hayvan beslenmesi ile sanayide kullanım alanı bulan, içerdiği değerli besin öğeleri ile yeri doldurulamayan bir bitki olarak dikkati çekiyor .


Çalışmasına göre, soya fasulyesi; yağ, tam soya ve soya protein ürünleri olarak kullanım alanı buluyor. Yağ ürünleri; gliserol, rafine soya yağı ve soya lesitini olarak alt gruplara ayrılıyor. Gliserol yağ asitleri, metil esterler, seydiezol ve solventler olarak gruplandırılıyor. Rafine soya yağı yenilebilen ve teknik kullanımlar olarak ikiye ayrılıyor. Yenilebilen kullanımlar grubunda kahve kreması, pişirme yağı, dolgu yağı, margarin, mayonez, ilaç, farmasötik, salata sosu, salata yağı, sandviç sosları ve gevreklik verici yağlar yer alıyor. Teknik kullanımlarda ise anti-korozyon maddeleri, anti-statik maddeler, macun bileşenleri, inşaat malzemeleri, beton katkı, bakım yağları, mürekkep baskı maddeleri, kalemler, dezenfektan, toz kontrol maddeleri, elektrik izolasyon, epoksiler, fungisidler, yer karosu sırtı, metal kaplama işleme, yağlı kumaşlar, boyalar, pertisidler, koruyucu kaplamalar, sabun, şampuan, deterjanlar, vinil plastikler, duvar pano, su geçirmez çimento emülzerler, ilk akla gelenleri oluşturuyor. Soya lesitini, yenilebilen kullanımlar alanında fırıncılık ürünleri, şeker ve çikolata kaplamaları, beslenme, alkol ve mayada kullanılıyor. Boya, mürekkep, insektisid, kauçuk, yağ, yapay dana sütü, kozmetik ve boya pigmentlerinde yer alan soya fasulyesinin, tam soya ürünleri grubunda yenilebilir kullanımları şunlar: ``Tohum, stok gıda, soya filizi, kavrulmuş soya fasulyesi, tam yağlı soya unu, ekmek, şekerleme, donat karışımı, donmuş tatlılar, hazır sütlü içecekler, ekonomik ekmek, krep unu, kabuklar, tava yağı katkısı, pasta hamuru, tatlı ürünler. Kavrulmuş soya fasulyesi ise tatlı ve şekerleme, kurabiye malzemesi ve süsü, bisküvi, diyet kalemleri, dondurma sosu, soya tereyağı, soya kahvesi olarak kullanılan eşsiz bir bitki konumunda.`` Soya Protein Ürünleri
Bu grupta soya, yapıştırıcılar, analitik kimyasallar, antibiyotik, asfalt emülsiyonlar, binder-tahta reçineleri, temizlik malzemeleri, yapay deri, kozmetik, fermente yardımcı maddeleri, elyaflar, ambalaj folyoları, mürekkep, su bazlı boya, sunta, plastik, polyester ve tekstil başta olmak üzere, çeşitli alanlarda değerlendiriliyor. Soya protein ürünleri; besleyici hamur işleri, bebek maması, fırıncılık katkı maddeleri, şekerleme ürünleri, tahıllar, diyet gıda ürünleri, hipo-alerjik süt, besleyici meşrubatlar, et ürünleri, erişte, hazır karışımlar, sosis zarlarında kullanılıyor. Soya küspesi ise yem sektöründe su ürünleri, arı yemi, buzağı maması, balık yemi, tilki ve mink yemi, besi yemi, süt yemi, tavuk yemi, protein konsantreleri, kedi-köpek maması ve daha birçok alanda kullanılabiliyor.
Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.