Steroid kullanımı ve Vücut Geliştirme
Lancet tıp dergisinde sunulan araştırmada son yıllarda özellikle gençlerin vücut geliştirme için steroid ve türevlerini kullanması ürkütücü boyutlara ulaştı, bu artışla beraber steroidlerin çeşitli yan etkilerine yan kalan sporcular kliniklere başvurdu.

Orta derecede steroid kullanımı sonucunda, orta şiddette sivilcelere fakat şiddetli cilt ülserlerine neden olmakta.

 

 

Resimlerdeki sporcunun aldığı doz ise orta derecede yer alıyor. Hasta kaslarını kaybetme korkusu ile vücudunda yaralar çıkıncaya kadar steroidi kullanmaya devam etmiş. Ancak bu ana kadar kullandığı sterodlerin sperm sayısını azalttığını ve testis hacmini küçülttüğü saptanmış.
 

Başlatılan tedavi sonucunda akneler ve ülserler tedavi edilmiş ancak kaybolmayacak olan skarların oluştuğu, bunların ise bir daha sporcuya vücut geliştirme imkanı tanımaya bileceği belirtildi. Pek çok spor organizasyonu steroid kullanımını sağlık üzerine olan olumsuz etkileri ve doping etkisi nedeniyle yasaklamış bulunmakta.  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.