Orta Yaşlılara Günlük Aspirin
 
Bir İngiliz kalp dergisinde yapılan araştırmada orta yaş bay ve bayanların günlük aspirin alımlarının ömürlerini ve hayat kalitelerini olumlu yönde etkilediği saptandı.

Yaklaşık 12 bin hasta üzerinde yapılan araştırmada 48 yaş üzeri erkeklerin ve 57 yaş üzerindeki bayanların aspirin alımının sağlık açısında faydalı olabileceğini, bu etkinin ise özellikle aspirinin kan damarlarını tıkayan pıhtıları temizleyerek yardımcı olduğu bildirildi. Aspirin mide ülseri yan etkisine neden olduğu halde, faydasının zararlarından daha fazla olduğu belirtilerek, diyabet ve yüksek kanama riski olan hastalarda uygulanmaması gerektiği belirtildi. Diyabetlilerin aspirin kullanmasının yüksek kalp krizi riski görebilecekleri ileri sürülürken henüz kesin bir sonuca bu konuda ulaşılamadı. Fakat 75 yaş üzerindeki hastalarda aspirin kullanımının kişisel gereksinimlere göre ayarlanması gerektiği, çünkü bu yaştan sonra kanama riskinin günlük kullanım sonrasında artabileceği belirtildi.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.