Selülit Sektörü
Ünlülerin selüliti magazin basınının baş köşesine yerleşince, giderek daha çok sayıda kadının korkulu rüyası haline geldi. Estetik uzmanları selülitin hak ettiğinden fazla ilgi gördüğünü ve artık ‘dev bir sektör’ haline geldiğini söylüyor. 

 

Prof. Dr. Ufuk EMEKLİ (Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Uzmanı)

İNSAN SELÜLİTTEN ÖLMEZ

Bence selülit, hak ettiğinden fazla ilgi görüyor. Bir hanımın selülitli olması dünyanın sonu değil tabii. Selülit hep vardı. Ancak medyanın da etkisiyle, ‘Filanca şarkıcının selüliti var’ diye haber çıktığında kadınlar, ‘Aaa ondan bende de var ’ diyor. Her gün bir hanımefendinin bu konuyla ilgili olarak gündeme gelmesi, insanların konunun farkına varmasına neden oluyor. İnsan selülitten ölmez. Selülit hastalık değildir, bir durumdur. Biraz da yaş ile ortaya çıkan bir durum. Kilo artışıyla, kilo alıp vermeyle de ilgili olabiliyor.

SELÜLİT BU KADAR MEDYATİK DEĞİLDİ

Selüliti çok uzun yıllardır biliyoruz. Ama bu kadar medyatik değildi. Kadınlar eskiden ‘selülitim var’ diye değil, ‘benim buralarımda bir şeyler var, portakal kabuğu gibi’ şikayetlerle geliyordu. Gelenler de sınırlıydı. Şimdi soranların sayısı arttı, genç yaştaki insanların sayısı da arttı. Çünkü farkındalık arttı. İnsanların farkındalığı artınca, ‘Bu bir dertmiş meğer’ diyerek bir tedavi yoluna da gidiyorlar. Her gelir grubundan insan var. Konu ulusal medyada yer aldığı için artık herkes konudan haberdar.

TIBBIN ONAYLAMADIĞI YÖNTEMLERE BAŞVURULUYOR

Selüliti gidermek için bazen tıbbın onaylamadığı yöntemlere de başvuruluyor. Henüz onaylanmamış ilaçların kullandığını duyuyoruz. Bir doktorun bunu yapmasına ihtimal vermek istemiyorum ama duyuyorum. Veya başka bir durum için onay almış ilaç selülit için kullanılıyor. Mezoterapi diye bir şey yapılıyor, her mezoterapi ürününün içinde ne olduğu belli olmuyor. Ben cerrah olduğum için yaptığımız şeyler, son çözümler neredeyse. Bizde önce masajlar, mezoterapi deneniyor, bir sürü medikal estetik denen yöntemlerden sonra hasta hala sebat ediyorsa cerrahi yönteme en son başvuruyorlar. Dr. Mustafa Karataş: (Boğaziçi Tıp Merkezi Medikal Estetik ve Kozmotoloji Depertman Sorumlusu)

SELÜLİT İÇİN DEV BİR SEKTÖR DÖNÜYOR

Selülitte ile ilgili şöyle bir problem var: Medyada çok fazla gösterildiği ve çok fazla irdelendirildiği için insanlar çok fazla rahatsız olmaya başladı. Estetik hastası, bunu kendinde sorunmuş gibi kabul ettiği zaman bizim hastamızdır zaten. Hasta bunu sorun halinde hissettiği zaman bizim kapımızı çalar, gelir ve tedavisini olur. Çoğu ‘Benim annemde ya da benim anneannemde böyle bir şikayet yoktu, bende 18 yaşından itibaren böyle portakal kabuğu görüntü oluşmaya başladı. Bizim ailemizde yoktu, bende neden var?’ diyorlar. Selülit için dev bir sektör dönüyor. Bütün ünlü fimalar, büyük firmalar selülit tedavisi için yeni cihazlar, yeni sistemler çıkarıyor. Biz de bunları takip ediyoruz. Ama şu doğru; selülitten bu kadar bahsedildiği zaman insanlar bunu daha fazla sorun olarak görecektir. Defektli bir burun sürekli konuşulsa eminim ki estetikli burun operasyonlarının sayısı artacaktır. Türkiye’de ilk estetik, burun estetiğiyle gündeme geldi. Ama şu an en popüler konu bölgesel yağ ve selülit. Hastalarımın yüzde 70’i selülit problemi olan hastalar.

KADINLAR SELÜLİTLİ OLMAYA DAHA YATKIN

Son yıllarda gıdaların hormon içeriğinin artması ve haraketsiz yaşam tarzı selüliti daha da arttırdı. Kadın vücudu zaten erkek vücuduna göre 2 milyon fazla yağ hücresi içermektedir. Bu hücreler kalça ve bacak bölgesinde yoğunlaşıyor. Bu yüzden de kadınlar selülitli olmaya daha yatkın. Ayrıca cilt elastikiyetindeki gevşeklikten dolayı da selülit artmaktadır. Bunların hepsi üst üste binince, daha görünür hale gelince ve ilerleyen dönemde dolaşım bozukluğuna sebep olduğu için insanlar bunu daha fazla önemsemeye başladı.
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.