Yaranız Varsa Havuza Girmeyin
Sağlık Bakanlığı, cildinde enfeksiyonu olan kişileri, halka açık yüzme havuzlarına girmeme konusunda uyardı.

 

Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Erhan Önal, ANKA'ya yaptığı açıklamada, yaz aylarında vatandaşların serinlemek için yüzme havuzlarına akın ettiğini belirtti.
Herhangi bir halk sağlığı sorunu yaşanmaması için, havuzlarda hijyen kurallarına azami dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Önal, aksi halde bulaşıcı hastalık riski oluşacağını vurguladı. Önal, kurallara uygun faaliyet göstermeyen havuzların, ishalden, sindirim sistemi bozukluklarına, deri enfeksiyonlarına kadar pek çok rahatsızlığa yol açacağını dile getirdi. Cildinde enfeksiyonu olan kişileri, halka açık yüzme havuzlarına girmeme konusunda da uyaran Önal, sıcaklar nedeniyle havuzlarda gerçekleştirilen denetimlere hız kazandırdıklarını kaydetti.

İŞLETME SAHİPLERİNE UYARI


Önal, işletme sahiplerinin havuz sularının kontrolü için haftada bir bakteriyolojik, ayda bir kimyasal analiz yaptırmaları gerektiğini ifade ederek, "Yüzme havuzu, hamam ve saunalarda, oturak, şezlong, zemin, duvar, terlik gibi malzeme ve sular, uygun havuz ve yüzey dezenfektanları ile sürekli olarak dezenfekte edilmeli" diye konuştu.
Önal, yüzme havuzlarında bulunması gereken standartlar hakkında da bilgi verdi. Suyun sıcaklığının 26-28 derece, atlama havuzlarının derinliğinin en az 3 metre 40 santim olması gerektiğini söyleyen Önal, "Yüzme bilmeyenler için havuzlar 60 santim ile 1 metre 35 santim arasında, çocuk havuzlarının ise en çok yarım metre olması gerekiyor" dedi. Ayak yıkama havuzlarının her gün boşaltılıp temizlenmesi gerektiğini söyleyen Önal, havuzlarda ilk yardım müdahaleleri için bir görevlinin bulunması gerektiğini aktardı. Önal, bugüne kadar yapılan denetimlerde herhangi bir halk sağlığı sorununun tespit edilmediğini sözlerine ekledi. En önemli denetçinin tüketici olduğunu dile getiren Önal, şikayeti olanların SABİM ya da Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvurmalarını istedi.  

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.