Varis Sıcak Havada Artıyor
Damarları genişleten sıcak hava, varisi olanları olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, varislilere güneşte fazla kalmamalarını, ayrıca sabah ve akşam saatlerinde varisli bölgelere soğuk suyla masaj yapmalarını öneriyor.

 

Varislerin ilerlemesi halinde bacaklarda ağrı ve ağırlık hissine yol açtığını hatırlatan Dr. Korkmaz, “Şişen damarlarda kirli kanın birikmesine bağlı olarak gece krampları ve ödem gibi sorunlara da rastlanıyor. Bacaklarda yanma, kaşıntı, deride döküntü ve lekeler de sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alıyor.” dedi. Sıcak yaz aylarında varis şikayetlerinin arttığına dikkat çeken Korkmaz, varis şikayeti olanların sıcak ortamlarda fazla bulunmamalarını isteyerek, “şikayetler artarsa varisli bölgelere soğuk suyla masaj yapın” tavsiyesinde bulundu.

VARİSİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Dr. Aşkın Ali Korkmaz, pek çok insanın hayatını olumsuz etkileyen varislerin artık etkili yöntemlerle tedavi edilebildiğini anlattı. Korkmaz, çok ilerlemeyen vakalarda varis çoraplarıyla başarılı sonuçlar alındığını, küçük varislerde ise skloterapi adı verilen yöntemle damara büzücü bir madde verildiğini ve böylece şişliğin ortadan kaldırıldığını aktardı. İlerlemiş vakalarda cerrahi yöntemlere başvurulduğunu dile getiren Korkmaz “Eskiden yapılan varis ameliyatlarında bacakta iz kalırdı. Hasta uzun süre yatardı. Ancak şimdi pake ekstirpasyonu adı verilen yeni bir ameliyat yöntemi uyguluyoruz. Hastayı uyutmadan lokal anesteziyle gerçekleştirdiğimiz işlemde iz kalmıyor, üstelik aynı gün taburcu ediyoruz.” bilgisini verdi. Varis hastaları sıcak havalarda ne yapmalı?
Yazın güneşe fazla çıkmayın
Sauna, hamam gibi sıcak ortamlarda bulunmayın
Varisli bölgelerinize soğuk suyla masaj yapın
Uzun süre hareketsiz durmayın
Kilo almamaya dikkat edin
Varis çorabı kullanın.
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.