Güneş Yanığına Her Şey Sürülmez
Güneş yanıkları sonrasında, yanık oluşan bölgelere yoğurt, diş macunu ve salça gibi maddelerin sürülmesinin yanlış olduğu, bu gibi yanıklarda sadece soğuk kompres uygulanması gerektiği belirtildi.

 

Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının, insan için pek çok faydasının yanı sıra gözardı edilemeyecek kadar zararlarının da olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Gökşin, güneş ışınlarının geniş bir spektrumda ve çeşitli dalga boylarında dağılırken, bir kısmının atmosferde, özellikle ozan tabakasında emildiğini ve yeryüzüne ulaşmadığını söyledi. Yeryüzüne ulaşan ışınların çoğunun UVA ve UVB spektrumları olduğunu belirten Dr. Gökşin, "Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır. Büyük bir kısmı ise deri hücrelerindeki moleküller tarafından emilerek depolanır. Bu ışınların deri üzerinde kısa sürede ortaya çıkardığı en bilinen zararlı etkisi güneş yanıklarıdır. Maruz kalınan UV, süresine göre değişmek üzere birkaç saat veya birkaç gün içerisine deride önce kızarıklık ve ondan daha sonra sıcaklık artışı ve ağrı görülür. Ardından içi sıvı dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle çocukluk çağında oluşan yanıklar ileride deri kanseri riskini arttırır" dedi. Her yıl dünyada 130 binin üzerinde kötü huylu deri kanserine rastlandığını, güneş ışınlarına uzun yıllar defalarca maruz kalma sonucunda, deride UV'nin, geç dönem zararlı etkileri ortaya çıktığını belirten Dr.Şule Gökşin, "Bunlar arasında deride leke oluşumu, çillenme, kabalaşma, yüzde 80 erken yaşlanma ve deri kanserleri vardır. Deri ve deri eklerinden, köken alan deri kanserlerinin farklı tipleri vardır. Bunların bir kısmı iyileşmeyen yaralar şeklinde olup, uzak organlara yayılmazken, bir kısmı da erken teşhis edilmediği takdirde birkaç yıl içinde ölümle sonuçlanabilmektedir. Ayrıca benlerin melanom adı verilen ölümcül deri kanserlerine dönüşümlerinde de güneş ışınlarının rolü oldukça fazladır" dedi. Çocukluk dönemi başta olmak üzere yaşamın bütün dönemlerinde güneşten bilinçli bir şekilde korunmak gerektiğini belirten Dr.Gökşin, "Özellikle sabah saat 11.00 ile öğleden sonra 15.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar güneş ışınlarından uzak durulması gerekir. Gün içerisinde dışarı çıkarken, vücudu örten pamuklu bol ve açık renkli kıyafetler tercih edilmeli. Güneşe çok maruz kalan yerler, geniş kenarlı şapka kullanarak korunmalı. Yaz aylarında, koruma faktörü en az 15 olan ürünler kullanılmalı, açık tenli olan kişiler ise bu faktörün 30 veya daha üzere olmasına dikkat etmeli. Güneş kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanmalı ve 3-4 saatte bir tekrarlanmalıdır. 3 yaşından küçük çocuklar kesinlikle güneşe bırakılmamalı" dedi. Güneş yanıklarında bilinçsizce diş macunu, yoğurt, salça ve bu gibi maddeler sürüldüğünü, bunun da büyük bir yanlış olduğunu belirten Şule Gökşin, "Güneş yanıklarından sonra kişiler yalnızca soğuk kompres yapabilirler. Bu durumda bol sıvı alınmalıdır. Ciddi yanıklarda ise en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır" dedi.
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.