Türkiye'nin Kalbi Temiz
'Sağlık ve Siz' konferansı için İstanbul'a gelen Prof. Dr. Mehmet Öz, uzun ve sağlıklı yaşamak için sadece yediklerimizin yeterli olmadığını, ruh halimizin de önem taşıdığını söyledi. 

 

Dünyanın en ünlü kalp cerrahları arasında yer alan Prof. Dr. Mehmet Öz, Akdeniz gıdalarının kalp sağlığı açısından diğer gıda ürünlerine göre daha faydalı olduğunu söyledi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen “Bilinçli Beslenme, Sağlık ve Siz” konferansı için ABD'den Türkiye'ye gelen New York Presbyterian Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, konferans öncesi Yeni Şafak'ın sorularını cevapladı...

Zeytinyağı neden bu kadar önemli?


Zeytinyağında bulunan yağlar; Omega3, Omega6 ve Omega9 yağlarıdır. Bunlar vücut için çok sağlam yağlardır. Yağlarımızın çoğu hayvan yağları veya trans yağlar. -Raf ömrünü uzatmak için yapılan işlem- Vücut bu işlemi anlamadığı için, karaciğerde yağlanma ortaya çıkarıyor.

Bebekliğinden beri zeytinyağı yemiş bir kişinin sağlık durumu nasıldır?


Akdeniz sahillerinin gıdalarının çok sağlıklı olduğunu biliyoruz. Biz bu besinlere devam edersek ömrümüz uzuyor ve sağlık kalitemiz artıyor.

Sağlıklı hayat için ne önerirsiniz?


Uzun ve sağlıklı yaşamak için ruhsal bir sağlık gerekiyor. Bu dünyadaki amacın neyse, onu öğrenmen gerekiyor. İkincisi spor. Her gün en az 10 bin adım atabilirseniz. Besinlere gelince; saf besinleri topraktan çıktığı gün yiyebilirseniz o kadar iyi sizin için.

Sizin kalbiniz nasıl?


İyi. Ben, her gün spor yapıyorum.

Kalbimizi zeytinyağıyla beslesek bile, sağlıklı olmak adına sevginin de bir güce var değil mi?


Sevgi çok mühim. Sevgi ve aşk kalbi kırar. Şairler hep böyle yazarlar ve hakları da var. Ve bunu aslında geçtiğimiz yıllarda ispat ettik. Aşık olunca da beyinde değişiklikler oluyor.

Kalbimize daha mı çok kan ve oksijen gidiyor?


Sırf kanımız değil. Vücudu çalıştıran iki tane sistem var. Bu sistemin biri vücudu rahatlatıyor, öbürü çalıştırıyor. Aşık olduğumuz zaman ise hem çalıştırıyor hem de rahatlatıyor, işte aşkın özelliği bu.

Hastalarınıza aşkı tavsiye ediyorsunuz yani...


Çok çok... Ama uzun vadeli aşkı tavsiye ediyorum. Öyle 30 gün değil.

Türk insanının kalbi nasıl?

Türklerin kalpleri çok temiz aslında. Bugün bile -siyasi konularda konuşmayalım ama- bir yerden sonra siyaset yapmak, o bile sağlıklı bir şey. Çünkü Türkler ne istediklerini biliyorlar. Nasıl bir aile, sofraya oturduğu zaman kavga da eder, aynı şekilde Türk millet olarak sanki büyük bir masaya oturuyormuşuz gibi hissederek bu münakaşayı yapacağız. Sağlığımız için iyidir bunlar.

Bize, sağlıklı hayat adına bir reçete formülü vermenizi istesem.

Gece 7.5 saat uyku. Sabah kalktığınız zaman 10 dakikalık yoga. Onun peşinden lifli besinlerle dolu sabah kahvaltısı. Çünkü bunlar bağırsaktaki geçim zamanını fazlalaştırdığı için kendimizi tok hissederiz. Sonra sevdiğimiz bir iş ve sevdiğimiz bir insan.

Alternatif tıbbı destekliyorsunuz. Bu açıdan bakınca ilaç firmaları size karşı çıkmıyor mu?


Bazen karşı oluyorlar. Alternatif tıp çok sağlıklı bir tekniktir. Bir kere vücudu güçlendiriyor. Fen biliminin bize öğrettiği pek çok şey var, ama her şeyi öğretemez. Vücudu hiçbir zaman tamamen anlayamayacağız. Onun için alternatif tıbbı yollarına dahil edersen daha hızlı bir şekilde vücuduna anlayış gösterebilirsin.

Tartılmak yerine belinizi ölçün diyorsunuz. Bu neyi ifade ediyor?

Bel çevremiz arttığı, genişlediği zaman, demek ki içinde yağ perdesi büyümeye başlamış. Bu yağ perdesinin ismi 'omentum'dur. Omentum büyüyünce bel çevremiz de büyür. Bu ne yapıyor. Böbrek üzerine baskı yapıyor. Karaciğeri zehirliyor ve insülini bloke ediyor. Karaciğere baskı yaptığı zaman tansiyon yükseliyor. Karaciğeri zehirlediği zaman kolesterol artıyor. İnsülini bloke ettiği zaman şeker hastalığı ortaya çıkıyor. İşte bu çağımızın hastalığı metabolik sendrom adı altında tanınıyor. O metabolik sendromun sebebi şişmanlık özellikle bünyemizde bulunan bu yağ perdesinin büyümesidir.

Mehmet Öz'den baharatlı mercimek çorbası

'Siz Diyettesiniz' isimli kitabı Prof. Michael Roizen ile birlikte kaleme alan Öz, kitapta sağlıklı yaşamın inceliklerinin yanı sıra değişik çorba tarifleri de veriyor. İşte bunlardan biri... 10 porsiyon (Her biri yaklaşık 1 kase) Porsiyon başına 94 kalori 1 çorba kaşığı zeytinyağı 1 havuç, kıyılmış 1 orta boy soğan, kıyılmış 1 kırmızı biber, dövülmüş 5 diş sarımsak, dövülmüş 8 fincan su,tuz ve karabiber 1 fincan kurutulmuş mercimek 750 gr. dilimlenmiş domates 2 defneyaprağı ve 2 çorba kaşığı balsemik sirke Orta ateşte tencerede yağı ısıtın. Soğanı ilave edin; 5 dakika pişirin. Havuç, kırmızıbiber ve sarımsağı katın. 3 dakika pişirin. Tuz ve biber dışında diğer malzemeleri katın; yüksek ateşte kaynatın. Ateşi kıstıktan sonra 20 dakika kaynatın. Tuz ve biberle tatlandırın. Servis yapmadan önce defne yapraklarını çıkarın.

İÇİNDE NE VAR


Toplam yağ: 1.6 gr. Doymuş yağ: 0.2 gr. Sağlıklı yağlar: 1.4. Lif: 2.8 gr. Karbonhidrat 8 gr. Şeker: 1.6 gr. Protein: 1.9 gr. Sodyum: 82 mg. Kalsiyum: 26 mg. Magnezyum: 16 mg. Selenyum: 0.6 mikrogram. Potasyum 228 mg.

RUH HALİM NASIL ACABA


Yediğimiz şey ruh halimizi belirler. Örneğin, stres altındaki adrenal bezleri tuz açlığı duymamıza neden olan sinyaller gönderiyor. Et gibi yiyecekler; öfke, şeker gibi yiyecekler; depresif, Tatlı ve yumuşak yiyecekler; endişeli ve bulabildiğiniz her şey kıskançlık hissettiğinizi gösterebilir.
 

 

Y.Şafak
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.