Keneyle Bulaşan Hastalıklar
OMÜ Veteriner Fakültesi'nin araştırmasında keneden insana bulaşan 2, hayvanlara bulaşan bir ölüm tehlikesi oluşturan hastalık belirlendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi'nin yaptığı araştırmada kenelerden insanlara bulaşan 2, hayvanlara bulaşan bir ölümcül hastalık belirlendi. Parazitoloji Bölümü'nce yürütülen araştırmada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı dışında 3 hastalık daha keşfedildi. Bilim adamları, zehirli kenelerden insanlara bulaşabilen 2 tür hastalık daha tespit etti. Babezioz ve anaplazmoz adı verilen hastalıklar, dalak operasyonu geçiren, kanser hastaları ile ekosistemi zayıf olan insanlarda ölüm tehlikesi oluşturuyor. Kenelerden hayvanlara bulaşan hastalıkların insanlara olumsuz etkisi bulunmuyor. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Açıcı, bu durumun sağlıklı insanlar açısından korkulacak bir tarafının olmadığını kaydetti. Öte yandan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, KKKA şüphesiyle tedavi altına alınan 57 yaşındaki kadın öldü.

Kene avcıları


Kırıkkale Tarım İl Müdürlüğü Kırım Kango Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenelere karşı 60 kişiden oluşan özel bir tim kurdu. 24 saat görev yapan ve gelen ihbarları değerlendiren özel tim elemanları bir yandan eğitici broşürle hastalık konusunda vatandaşları bilgilendirirken diğer taraftanda ilaçlama yapıyorlar.
Y.Şafak
 

 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.