Egzersizde Yanlış Bilinenler
Diyet yalanları ile ilgili çok şey yazı yazılıyor, doğru bildiğimiz pek çok yanlış mercek altına alınıyor. Ancak iç içe yaşadığımız bu diyet fanatizmi ve form tutma idealizmi çerçevesinde egzersiz mitleri fazla önemsenmiyor. 

 

SONUCU TARTI GÖSTERİR

Konu fitness gelişimi olduğunda spor takip çizelgenizdeki değişiklikler önemli olur. Fitness çalışmalarında artan tekrar sayıları ve dayanıklılık kapasitesi önemliyken, kardiyo çalışmalarında egzersiz sürelerindeki yükselen şiddet ve süreler doğru kıstaslardır. Buradaki en önemli değerlendirme aracı tartının ne söylediği değil, kıyafetlerinizin daha güzel durması ve kendinizi daha iyi hissetmenizdir.

GÜNDE 2-3 SAAT SPOR YAPILMALI

‘Herşeyin azı karar çoğu zarar’ ilkesi diyet anlamında olduğu kadar egzersiz için de geçerlidir. Çalışmalar günde 1 saaten uzun yapılan şiddetli egzersiz programlarının kortizol seviyelerini artırararak ters etkili olabileceğini göstermiştir. Kortizol kas kaybına neden olabilecek yıkım odaklı bir hormondur. Bu nedenle kendi performansınızı çok zorlamadan, düzenli yapılan makul spor en idealidir. Unutmayın metabolizmamız akıllı olduğu kadar bencildir, ne kadar çok verirseniz o daha da çok ister.
Vücudumuz hızlı ve yoğun çalışmalar için programlanmıştır. Yani 40-45 dakikalık ağırlık çalışması ve 35-40 dakikayı aşan kardiyovasküler çalışmalarla vücudu yormanın anlamı yoktur. Zira buradan çıkan sonuç eğer bu sürelerin üzerine çıkarsanız kas kaybedersiniz ya da metabolizmayı yavaşlatacak periyoda girersiniz demek değildir.

AĞIRLIK ÇALIŞMASI KADINLARI GENİŞLETİR

Kadınlar, erkeklerin üçte biri kadar testosterona sahiptir yani ne yaparlarsa yapsınlar bir erkeğin geniş kaslı görünüme kavuşamazlar. Dergilerde gördüğümüz aşırı kaslanmış kadınlar ise muhtemelen steroid veya büyüme hormonu kullanmaktadır. Öte yandan çok aşırı kiloya sahip kadınlar zayıflama periyodunda ciddi ağırlık çalışmaları yapmaya başlar ve bu çalışmalar profesyonel yardım almadan bilinçsizce yürütürlerse iri görünebilirler. Tabii yağ kaybederken kas inşa etmeye başlanırsa istenen görünüme kavuşmak mümkün olur.

HER GÜN SPOR SALONUNA GİDİLMELİ

Başarılı sonuçlar için abartıdan uzak durmalısınız. Hayat boyu sürdürebileceğiniz alışkanlıklar edinmeli, bunun için makul diyet ve fiziksel aktivite hedefleri belirlemelisiniz. Her gün spor salonuna giderek çoğu zaman sohbet eden veya masa tenisi oynayanlar hedeflerine ulaşamazlar. Bunun için düzenli, sürekli ama kendi seviyesine uygun ve hedefe odaklı spor yapanlar en başarılı sonuçları alır.

SIK VE AĞIR KARIN HAREKETLERİ ÇALIŞILMALI

Dümdüz bir karna sahip olmak, severek giyilen o şık elbiselerden istenmeyen çıkıntıları törpülemek için yapılması gereken ilk şey kalori kısıtlı diyetler uygulamak ve egzersiz yapmaktır. Bölgesel zayıflamaya yönelik diyetler maalesef ki yalandır. Zaten yağ fazlası neredeyse uygulanan doğru diyetle o bölgelerden gidecektir. Çok bol su içmek ve yiyecekleri küçük lokmalar halinde yavaş yavaş yemek de ihmal edilmemeli.
 

Ntvmsnbc
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.