Sınavdan Önce Beslenme Önerileri
Dışarıda ve açıkta satılan yiyecekleri tercih etmeyin...

Öğrenci Seçme Sınavı için geri sayım başladı. Genç üniversiteli adayları için Pazar önemli bir gün... Uzmanların genç adaylara tavsiyelerinin başında sakin olmak, riskli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak geliyor. İşte sınav öncesi beslenme önerileri... Öğrencilerin ÖSS sınavını rahat geçirmesi için yapabileceği çok şey var. Beslenmede bunlardan bir tanesi. Uzmanlar sınavdan önceki 3 günün beslenme açısında çok önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü bazı mikroorganizmalar 3 gün sonra bile etkili olup mide bağırsak sistemini etkileyebiliyor.

Izgara Yerine İyi Pişmiş Tencere Yemeği

Sınava girecek adaylara tavsiyelerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Topalakçı şu bilgileri verdi:
"Dışarda güvenli olmayan yerlerde, özellikle çiğ besinleri yememelerini tavsiye ederim, salata gibi... Evde de mümkün olduğunca çok yıkayarak salatayı, sebzeyi meyveyi mutlaka çok iyi yıkamalarını öneririm... Izgara değil de iyi pişmiş bir tencere yemeği, yine çiğ besinler yerine dışarıda pişmiş besinleri tercih etmeliler." Uzmanlar sınav sabahı doğal süreci bozmadan dengeli beslenmenin de önemine dikkat çekiyor. Kahvaltı için ekmek, süt, peynir, yumurta, bal gibi besleyici gıdalar öneriliyor. Şeker ve Şekerli Gıdalar Gevşemeye Neden Oluyor
Genel inanınışın tersine şeker ve şekerli gıdalar da enerji vermek yerine gevşemeye neden oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Topalakçı "Çok fazla karbonhidratlı besinler tüketmemekte fayda var bir yılgınlık bir miskinlik yaratabilir. Bu nedenle dengeli proteiniyle, kahvaltıda yeralan karbonhidrat örüntüsüyle dengeli bir bir kahvaltı öneririm." diye konuştu.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.