Hayır Demeyi Öğrenin
Eyüp Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, strese karşı önerilerde bulunarak, "Yapabileceğinizden daha fazlasını yapma sözü vermeyin, 'hayır' demeyi öğrenin. İhtiyaç duyduğunuzda arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş arkadaşlarınızdan yardım isteyin" dedi.

Strese sebep olan konuların kontrol edilebilir ve kontrol edilemeyen sebepler olarak ikiye ayrıldığını belirten Dr. Yavuz, "Kontrolünüz altındaki strese neden olan şeylerin üstesinden gelmenin yollarını arayın. Randevularınız arasında zaman bırakın. Randevularınızı birbiri ardına gelecek veya o zaman diliminde daha fazla iş yapmanız için zaman kalacak şekilde organize etmeyin. Yapmanız gereken bir iş için zaman ayarlaması yaparken kendinize ekstra süre bırakın. Bu şekilde iş umduğunuzdan uzun sürerse veya hata yaparsanız telafi edecek zamana sahip olursunuz. Stresli işlerin organizasyonunu bir araya sıkıştırmayın. Örneğin işte yoğunsanız aynı gün arkadaşlarınızı davet etmeyin. Yapabileceğinizden daha fazlasını yapma sözü vermeyin. 'Hayır' demeyi öğrenin. İhtiyaç duyduğunuzda arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş arkadaşlarınızdan yardım isteyin" dedi. "Stresli olduğunuz zaman sırt ve boyun bölgenizdeki gergin kaslar baş ağrısına neden olabilir veya eşlik edebilir. Stresin etkilerini azaltmanın iki önemli yolu bulunmaktadır" diyen Dr. Yavuz, "Bunlardan biri gevşemeyi öğrenme, diğeri de fiziksel egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmektir. Gevşemeyi öğrenmek, stresi baş ağrısına neden olmadan önce gidermenizi veya başladıktan sonra baş ağrısının yarattığı rahatsızlığı azaltmanızı sağlayabilir. Fiziksel aktivite ise enerji yakmanıza ve stresinizi atmanıza olanak verir. Stresin sağlığınızı etkilememesini sağlamak üzere rahatlama tekniklerinden yararlanın. Başvurabileceğiniz pek çok rahatlama tekniği bulunmaktadır; kaslarınızı rahatlatma, derin nefes alma ve meditasyon. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu üç yöntemin de stresten kurtulmayı sağladığı kanıtlanmıştır. Günde en az bir kez 15 dakika süreyle bir şekilde rahatlamaya çalışın. Ayrıca biyo-geri bildirim eğitiminden de yararlanabilirsiniz. Vücudunuzdaki tansiyonu ölçen hassas makineler sayesinde vücudunuzun strese karşı nasıl tepki gösterdiğini öğrenebilirsiniz" diye konuştu. Pek çok insanın strese kasılmak suretiyle tepki verdiğini ifade eden Dr. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Genellikle böyle yaptıklarının bilincinde değildirler. Kaslarınızı rahatlatmak, kaslarınızın gergin olması ve rahatlamış olması durumundaki farkı hissetmenize yardımcı olur. İşte kaslarınızı rahatlatmanın kolay bir yöntemi. Uyumakta zorluk çekiyorsanız yatmadan önce de deneyebilirsiniz. Üzerinde çalışacağınız kas grupları yüzünüz, boynunuz, omuzlarınız, kollarınız, elleriniz, göğsünüz, sırtınız, karın bölgeniz, bacaklarınız ve ayaklarınız olacaktır. Başınızdan başlayarak ve ayaklarınıza doğru inerek her kas türü için şu dört adımı uygulayın; kaslarınızı sıkın, nasıl hissettiğinize dikkat edin, daha sonra kaslarınızı serbest bırakın. Nasıl hissettiğinizi düşünün. Daha hafif mi hissediyorsunuz? Kaslarınızın zonklaması veya ağrıması durdu mu sona mı erdi? Sırtınız dik olarak oturun veya ayakta durun. Yavaş ve derin derin nefes alın. Havanın vücudunuza dolmasıyla birlikte karnınız şişecektir. Nefes alışınızı hissetmek için elinizi karnınıza koyun. İçinizi mümkün olduğunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye süreyle nefesinizi tutun. Şimdi bir mum üflüyormuş gibi nefesi dudaklarınızın arasından verin. Nefesin vücudunuzdan dışarı çıkarken hissettiğiniz duygu üzerinde yoğunlaşın. Bu işlemi 4-5 kez tekrarlayın ve sonra da birkaç dakika sakince oturun. Kendinizi daha az gergin mi hissediyorsunuz? Rahatladınız mı?" Sevilen işlerle uğraşmanın stresi azaltmaya yardımcı olduğunu söyleyen Dr. Yavuz, "Nelerden hoşlandığınıza karar verin ve bu şeyleri düzenli olarak yapmaya çalışın. Rekabet istemeyen bir şey seçin. Sizi rahatlatan ve zevk almanızı sağlayan bir şey yapmak istiyorsunuz. Bu işi de başka birinden daha iyi yapmaya çalışmak istemiyorsunuz. Çok fazla abartmak da istemiyorsunuz. Egzersizler bazı insanların baş ağrılarını arttırmaktadır. Daha önce düzenli egzersiz yapmadıysanız önce yavaş başlayıp giderek seviyesini arttırabilirsiniz. Arabanızı mağazanın kapısından uzağa park edin. Asansöre binmek yerine merdivenleri tercih edin. Evde bahçe ile veya başka ev işleriyle uğraşın. Kısa bir yürüyüş bile stresle baş etmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Daha aktif olmak için neler yapabileceğinizin listesini yapın. Her hafta veya 2 haftada bir listenize yeni şeyler ekleyin" şeklinde konuştu.

İHA
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.