Akıllı Giysiler
Bilim insanları, insan sağlığını izleyebilecek “akıllı tekstil” geliştiriyor. Program, nekahat dönemindeki ve kronik rahatsızlıkları olan hastalar ile sakat sporcuların durumunu izleyebilecek giysi üretmeyi amaçlıyor. Biotex programına 8 kuruluş katılıyor.

gomlek

Çoklu sensörlere sahip deneme amaçlı bir kumaşın üretiminin tamamlanmak üzere olduğu, bir sonraki aşamanın bu kumaşı gönüllüler üzerinde denemek olacağı belirtiliyor. Projenin koordinatörü İsviçre’nin teknoloji şirketi CSEM’den Jean Luprano, The Engineer dergisine yaptığı açıklamada, sensörlerin üretilerek laboratuvar ortamında denendiğini, çoklu sensörlerin yerleştirildiği kumaşın yakında hazır olacağını söyledi. İlk kıyafetin ter vasıtasıyla asit, tuzluluk ve terleme oranını ölçmesi, bu teknolojinin ileride yaraların iyileşmesi, hastalığın yerinin belirlenmesi ve enfeksiyonu ilk aşamalarında tespit etmesi gibi amaçlarla kullanılması planlanıyor.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.