Yiyecek Alerjisi
Çocukların %8'inin, yetişkinlerin %2'sinin yiyeceklere karşı alerjisi olduğu tahmin edilmektedir. Bu tip alerji vücut yiyeceğin yapısında bulunan bir veya daha fazla içeriğe karşı yanıt geliştirmesiyle oluşmaktadır. Bu tip alerji IgE aracılığı ile olduğu tespit edilmiştir. Daha önce herhangi bir sorun olmadan, çok kez bu ürünü yedikten sonra bile alerji gelişebilmektedir. Alınan miktar çok az olsa dahi bu gerçekleşebilmektedir. Ailesinde yiyecek alerjisi görülenlerde daha sık rastlanmaktadır.


Bazı yiyecekleri yedikten sonra meydana gelen sindirim güçlüğü, hazımsızlık gibi sorunlar yiyecek alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Örneğin süt içtikten sonra meydana gelen şişkinlik laktoz intöleransı adı verilen bir rahatsızlık sonucunda, sütün gerektiği gibi bağırsaklarda sindirilememesi sonucunda meydana gelmektedir. Genellikle yiyeceklerin içindeki proteinler alerjiye neden olmaktadırlar. Hatta yiyecekler kaynatıldıktan veya pişirildikten sonra dahi alerjen etkileri devam etmektedir. Ancak bazı alerjenler yalnızca çiğ yenildiğinde alerjiye neden olmaktadırlar. En sık alerjiye neden olan yiyecekler, inek sütü, yumurta, fıstık, buğday, soya, balık, deniz kabuklarındaki proteinlerdir. Ancak bir bitki grubunun veya hayvanın bir ürünün yenmesi o guruba tamamen alerji olduğu anlamına gelmemektedir. Örneğin, inek sütüne alerjisi olan kişi rahatlıkla aynı ineğin etini yiyebilir. Aynı şekilde yumurta alerjisi olan tavuk yiyebilir.

Klinik


Yiyeceklere karşı oluşan tepki sonucunda en sık gözüken klinik ürtiker (kurdeşen) adı verilen cilt reaksiyonudur. Atopik dermatit veya egzemada bu alerji sonrasında görülebilir. Alerjik reaksiyonun en ileri klinik seviyesi olan anafilaktik reaksiyon tablosuna dahi neden olabilmektedir. Sindirim sistemi semptomları arasında kusma, diyare karın karın krampları yer almaktadır. Bazen boğazda kaşınma ve şişmede meydana gelmektedir. Bebeklerde, alerjik olmayan geçici reaksiyonlarda meydana gelebilmektedir, özellikle meyve yenmesi sonucunda (domates ve portakal gibi), meyve asitlerine bağlı olarak Ağız çevresinde döküntüler görülebilir. Aşırı şeker içeren meyve sularıda diyareye (ishale) neden olabilmektedir. Küçükken alerji yapan yiyecekler ileriki yaşlarda herhangi bir soruna neden olmayabilmektedirler.

Tedavi

Eğer herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz varsa, bunun kendi kendine ortadan kaybolacağını düşünmeyin. En etkin çözüm, alerjisi olduğunuz yiyecekten tamamen uzak durmaktır. Alerjim var diyerekten, gerekli gereksiz çok sayıda yiyeceği beslenmenizde çıkarmamalısınız, aksi halde beslenme bozukluğu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer alerjisi olan bir çocuksa, doktorunuza veya diyetisyene başvurmadan alerjik besin uzun süre kesilmemelidir.

1-Alerjenden uzak durun; En iyi tedavi yöntemi, alerjiye neden olduğunu bildiğiniz yiyecekten uzak durmaktır. 2-İçeriğini sorun; Eğer tatsız sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, ev haricinde veya restoranda yemeden önce içeriği hakkında bilgi almalısınız. Yalnızca kokusu bile alerjinin başlaması için yeterli olabilmektedir. 3-İçeriğine bakın; Mutlaka içindekiler kısmına bakarak, alerjik gıdalara karşı dikkatli olunmalıdır. 4-Hazırlıklı olmak; Alerjik tepkinin en ileri seviyesi olan anafilaktik reaksiyona karşı hastalar yanlarında enjekte edilebilen epinefrin taşımalıdırlar

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.