Ürtiker ve Anjiyo ödem

Ürtiker (Kurdeşen);

Vücudun herhangi bir bölgesinde bir alerjene maruziyet sonrası görülebilen, şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntı bulgularıdır. Mevcut nüfusun %30 unun hayatında en az bir kez kurdeşen geçirdiği tahmin edilmektedir. Sıklıkla neden olan alerjenler, viral enfeksiyonlar, ilaçlar, yiyecek ve latekstir (özellikle muayene eldivenlerinin yapısında bulunmaktadır).


Anjioödem;

Derinin alt katmanlarında meydana gelen bir şişme olgusudur, bazen ürtikerle beraber görülebilir. Unutulmamalıdır ki, sıklıkla kaşıntı ve kızarıklık eşlik etmez, çoğunlukla göz çevresi, ağız ve cinsel organlar gibi dokularda görülmektedir. Kurdeşenden bir vücut kimyasalı olan histamin maddesi sorumludur ve pek çok reaksiyon deri tabakasının üst kısımlarında görülür. Anjioödem ise bu kimyasalın alt deri tabakalarında gösterdiği reaksiyon sonucunda gelişir. Histamin vücudumuzda mast hücreleri adı verilen yapılar içinde depolanmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği gibi sıklıkla ilaçlar neden olmaktadır. Özellikle, aspirin ve diğer NSAID (Steroid olmayan anti-romatizmal ilaçlar) ile ilişkilidir, örneğin; ibuprofen, kodein içeren ağrı kesiciler dakikalar içinde etkisini gösterebilmektedir. Yetişkinler, fıstık, yumurta, kabuklu deniz hayvanları, soya, buğday veya tahıl alımı sonucunda alerji reaksiyonları gösterebilmektedir. Çocuklarda, yiyecekler ve viral enfeksiyonlar üritikeri tetikleyebilir.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.