Alerji


Alerji Nedir?

Bilim adamları genetiğin ve çevresel koşulların bu hastalığın oluşmasında birlikte hareket ettiğini belirtmektedir. Normal şartlarda vücudumuz, bakterilere ve diğer zararlı etkenlere karşı sürekli bir savaşım halindedir, bu savunma sistemimiz bağışıklılık sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu noktada herhangi bir sorun yoktur, ancak bağışıklık sisteminin, yukarıda zikredilen bazı zararsız maddelere karşı tepki verdiğinde sorun ortaya çıkmaktadır. Bu bir çeşit yanlış alarmdır.

Alerji burun akmasına, aksırmaya, kaşıntıya, vücutta değişik tepkilere, şişmelere ve astmaya neden olabilir. Unutulmamalıdır ki, alerji kliniği çok zararsız olan bir hapşırma veya kaşıntıya neden olduğu gibi, anafilaksi adı verilen kısa sürede hastanın ölümüne sebep olabilecek bir tabloya da neden olabilmektedir.

 

Alerji vücudunuzun pek çok insanı etkilemeyen bazı çevresel şartlara veya bazı maddeler göstermiş olduğu tepkidir. Alerjik bünyeler genellikle birden fazla maddeye karşı hassastırlar.

 

Alerjik Durumlar

• Alerjik rinit (saman nezlesi)
• Alerjik konjiktivit (gözlerde yaşarma ve kızarma)
• Astım
• Atopik dermatit (alerjik cilt reaksiyonları)
• Ürtiker (kurdeşen olarak bilinir)
• Ciddi alerjiler (yiyecek, lateks, ilaç veya böcek sokması)

Çocuklarda Astım

Çocuklarda Öksürük

Anafilaksi nedir?

Alerji Testleri

En Sık Görülen Alerjenler

Polenler
Ev Tozu Akarı
Hayvan Alerjisi
Yiyecek Alerjisi
Böcek sokmaları

Alerjinin Tanısı ve Tedavisi
 

Bağışıklık Sistemi

İnsan nasıl alerji olur?


Diğer Haberler;

 

 

Alerji Nedir?  Alerjinin Tanısı ve Tedavisi Polenler Ev Tozu Akarı Hayvan Alerjisi Yiyecek Alerjisi Böcek sokmaları Alerji Testleri Anafilaksi nedir? Çocuklarda Öksürük Çocuklarda Astım  Alerjik rinit  Alerjik konjiktivit  Astım  Atopik dermatit Ürtiker (kurdeşen) Ciddi alerjiler Alerjik Durumlar


2017© HastaAdam.com Tüm Hakları Saklıdır.