Çocuklarda Astım
Çocukluk çağındaki en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Her yıl bu hastalıktan dolayı tahminen 70 bin çocuk hastanede kontrole tabi tutulmaktadır. Çocukluk çağının bu hastalığında öksürük, hırıltı, nefes daralması ve göğüs daralması ile karakterizedir. Pek çok ailenin bilmediği bir şey vardır ki, o da hırıltının astım tek yegane bulgusu olmamasıdır. Bazen sadece tek bulgu, sık sık olan veya egzersize eşlik eden öksürük olabilir. Bazen, astmanın tanısı net olarak konulamayabilmektedir.


Tanı

Çocukların %80 kadarında astım 5 yaşından önce başlamaktadır. Doktor ailenin gözlemlerinden mümkün olduğunca iyi derecede yararlanmak zorundadır. Aileler aşağıda takip eden konuların doktoru tarafından sorulabileceğini akıllarında tutmaları gerekmektedir. • Çocuğunuzun öksürüğüne göğüs daralması veya kısa nefes alıp vermeler eşlik ediyor mu?
• Çocuğunuzun öksürüğü veya hırıltıları egzersiz, oyun, kahkaha veya duygusal değişikliklerle beraber mi?
• Ailenizde alerjisi veya astımı olan başka birisi var mı?
• Çocuğunuzun astım bulgularını (öksürük, hırıltı) tetikleyen herhangi bir etken var mı (egzersiz, alerjenler, ev hayvanları)
• Semptomlar ne sıklıkla ve şiddette oluyor.
• Hastalık çocuğunuzun okul devamlılığını etkiliyor mu?
• Öksürük ve hırıltılar sizin ve çocuğunuzun uyku kalitesini etkiliyor mu? Eğer çocuğunuz yeterince büyükse (5-6 yaş) akciğer fonksiyon testine tabi tutulabilir. Bu çocuğunuzun akciğerlerinin hangi kapasitede çalıştığını göstermektedir, aynı zamanda doktorunuza tedavinin takibi açısından yardımcı olacaktır.
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.