Bağışıklık Sistemi
Bu sistem vücudumuzu sayısız yabancı maddeye karşı bizi korumaktadır, bu maddeler vücuda solunum yoluyla, yiyeceklerle ve dokunduğumuz bazı cisimlerle girebilmektedir.
 


Antikor; vücudumuza giren bu maddelere karşı vücudumuzun salgıladığı savunma silahıdır. Tüm vücut sıvılarımızda bu antikorlar yer almaktadır. Alerjide daha çok rol alan antikor immünglobülin E (IgE) dir. Alerjik bünyenin hassas olduğu alerjen vücuda girdiği zaman, süratle vücutta IgE üretimi artmaktadır. IgE yalnızca tek tip alerjene hassastır, buda bazı insanların neden yalnızca kedi tüyüne veya susama alerjik olduğu açıklamaktadır. Fakat neden bazı maddelerin alerji geliştirdiği halde diğerlerinin geliştirmediği, neden bazı insanlarda alerji görüldüğü tam anlamıyla anlaşılmamıştır. Sadece annesi veya babası alerji hastalığı olan bir çocuğun alerji olma riski %50 ye yakınken, her ikisinin rahatsız olması durumda bu risk %70'lere çıkmaktadır.

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.