Hayvan Alerjisi

Modern çağ ile birlikte evlerimize bulunan hayvan sayısı artmaya başladı. En yaygın bulunan hayvan ise kedidir. Alerjisi bulunanların 3\1 ‘i ev hayvanlarına karşı alerjiktir. Bu sebeple de başlıca tetikleyici unsur olarak kabul görülmektedirler.

Alerjinin başlaması için hayvana dokunmaya gerek yoktur. Alerjen maddeler küçük parçacıklar halinde havada dolaşabilmektedirler. Alerjen maddeler hayvanın, ölmüş deri döküntülerinde, tüy ve kıllarında, dışkısında ve tükürüğünde olabilir. Hayvan evin neresinde olursa olsun hızlı bir şekilde eve yayılabilmektedir. Hayvan alerjenleri evde uzun süre boyunca kalmaktadır, hayvan evden ayrıldıktan sonra kuvvetli bir süpürge ile etkeni kaldırma aylar sürebilir.


Eğer tespit edilen alerjiniz hayvanlara karşı ise evde hayvan beslememelisiniz. Ancak, hayvanlara olan düşkünlüğümüz bunu oldukça zor kılmaktadır. Eğer hayvanı uzaklaştıramazsanız hayvanla temasınızı mümkün olduğunca azaltmaya çalışın, bunun içinde en iyi yolda hayvanın barınağını evin dışına taşımaktır. Hayvanın bakımını yaparken evde kullanmayacağınız bir elbise giymeye özen gösterin. Kıyafeti direkt olarak çamaşır makinesinde yıkayın veya içeri sokmayın.Evi düzenli olarak etkili bir makine ile süpürün.


Yapması zor da olsa, kedilerinizi haftada bir kez, veterinerizden öğrenebileceğiniz özel bir şampuan ile özenle yıkamalısınız. Böylelikle hayvanın çevreye saçtığı alerjen azaltılmış olur.
 

Copyright © 2017 · Tüm Hakları Saklıdır · HastaAdam.com

Sorumluluk Reddi: HastaAdam.com adresindeki tüm bilgiler yalnızca genel bilgi amacıyladır, tıbbi tavsiye veya doktorunuzun tedavisi yerine geçmez. HastaAdam.com hiçbir şekilde kullanıcıların siteden elde ettikleri bilgileri kullanarak yaptıkları tıbbi tedavilerden sorumlu tutulamaz. HastaAdam.com aynı şekilde link verdiği sitelerden de sorumlu tutulamaz. Herhangi bir sağlık sorununla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.